Sök

Hitta rätt
upplevelse
   Pris:
   Puls: Puls

Helgkurs i segling

Känner du igen längtan efter att kunna segla tyst, bekvämt och helt själv? Upplev glädjen av segling under en helgkurs bestående av två heldagar. Tillsammans med sina kurskamrater kommer man lära sig att segla som ett proffs!

  • Grundläggande begrepp
  • Segelbåtens delar och utrustning
  • Seglingssätten i teori och praktik
  • Rigga, hissa & ta ner segel
  • Ingen tidigare seglingserfarenhet behövs

Upplevelsen Helgkurs i segling

Gruppen möts upp en lördagsmorgon för en hel helgs segling som avslutas först på söndagen ca kl. 16. Fokus ligger på att lära sig att hantera en segelbåt, kryssa, länsa, lägga till m.m. Alla moment ombord får man praktiskt lära sig att klara under ledning av erfaren coach. Målet är att på söndagen kunna hantera båten fullt ut.

Stockholm, Saltsjöbaden
I Stockholm sker kursen under ledning av Jörgen Sundelin, olympisk guldmedaljör i segling samt före detta svensk förbundskapten för det svenska seglarlandslaget. Seglingen sker med 606:or, vilket är en entypsbåt.

Dalarna, Mora
I Mora används båtar av typen Melges 24 eller C55. Melges-24 är en racingutrustad kölbåt med kryssfock, storsegel och gennaker. C55 har fock, storsegel och spinnaker. Båda båtarna är snabba men lättseglade och känsliga som en jolle, vilket är bra för inlärningen. Samtidigt är båtarna lagom stora, stadiga och mycket rymliga i sittbrunnen, vilket gör dem lämpliga som skolbåtar.

 

Orter

Stockholm (Saltsjöbaden), Mora (segling i Siljan).

Tipsa en vän

Tillbaka


Helgkurs i segling
st
  3 640,00 kr
Skriv ut

Vädret
Vi rekommenderar att man ringer för att försäkra sig om lämpliga väderförhållanden innan man ger sig iväg. Kursen kan behöva ställas in på grund av väder men kursen ombokas då till senare datum.

Varaktighet
Kursen startar lördag morgon och avslutas på söndag ca kl. 16.

Antal deltagare
Upplevelsen är för en person och utförs i grupp.
Stockholm: Minst 8 och max 18 personer per kurstillfälle.
Mora: Minst tre och max fem personer per kurs och båt.

Klädsel
Kläder efter väder. Lån av vattentät flytoverall ingår.

Tillgänglighet
Stockholm: April-oktober.
Mora: Utvalda datum under sommartid.

Övrig information
Minimiålder är 16 år. Picknick för lunch och ev fika som packas oömt för att ha med i båten tar deltagarna med sig.


Tips på andra upplevelser som våra kunder gillar

havsfisketur
Stockholms skärgård
Västkusten
1695 kr
   
En heldag på några av Sveriges bästa fiskevatten tillsammans med erfarna guider.
Orter
Stockholms skärgård, Västkusten
båtkurs
Stockholm
2595 kr
   
Få ut mer av båtlivet - Båtkurs med både sjöpraktik och teori.
Orter
Stockholm
skärgårdssegling
Stockholm
1990 kr
   
Heldag i skärgården med stor och komfortabel segelbåt! Strandhugg med lunch i skyddad vik.
Orter
Stockholm
Hos oss får du alltid
© 2012 Live it Experiences AB, Stockholm    Tel: 08-120 182 00    E-post: kontakt@liveit.se
Telefon- och öppettider: Mån-Fre 9.00-18.00, Lör 10.00-16.00
Köp ett presentkort Presentkort Presentkort Stäng
Visa mer